Artykuł o naszum Muzeum w ogólnopolskim magazynie ANGORA z 14 lutego 2021 r.
REKORDOWA EKSPOZYCJA NA RETRO MOTOR SHOW 2022
Dokładnie 883 zabytkowe pojazdy z Polski i ze świata, prawdziwe legendy klasycznej motoryzacji, giełda pojazdów, bogaty program wydarzeń i dużo muzyki! Tak w skrócie można podsumować pierwszy dzień targów Retro Motor Show. Rekordowa ekspozycja przyciągnęła tłumy zwiedzających.
Legendarne BMW Sobiesława Zasady
Magazyn Classicauto przygotował dla zwiedzających prawdziwą niespodziankę. BMW 328, którym dokładnie 70 lat temu w Lublinie, Sobiesław Zasada po raz pierwszy tryumfował w ulicznym wyścigu, można podziwiać w pawilonie 5 na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. To prawdziwy unikat i samochód z historią.
883 unikaty w jednym miejscu
Do Poznania zjechali wystawcy z całego kraju i zagranicy, by zaprezentować to, co mają najcenniejszego w swoich garażach. Na miejscu pojawiły się zarówno Automobilkluby, muzea, stowarzyszenia i kluby. I tak na przykład na stoisku Classic Volvo Club zwiedzający mogą zobaczyć Volvo 1800s z 1966 czy Volvo w42GT z 1979. Klasykowisko tradycyjnie zaprezentowało kolekcję SAAB'a, a Citroen Oldtimer Club Polska pojawił się z jedyną w Polsce przedwojenną taksówkę - Citroën AC4 z 1930 roku. No i Porsche Club Poland z ikoną segmentu grand tourismo - Porsche 928.
TAXI ze „Zmienników”, a co z kierowcą?
Automobilklub Wielkopolski przygotował fenomenalną wystawę nawiązującą do polskich filmów i seriali. Jedna ze scenerii przedstawia kadry z popularnych „Zmienników”. Gości tam słynny żółty Fiat 125p, a jutro do niego dołączy… aktor Mieczysław Hryniewicz, czyli filmowy Jacek Żytkiewicz.
Bogaty program wydarzeń
Targi to nie tylko ekspozycja, ale szereg wydarzeń towarzyszących. Zwiedzający mają okazję posłuchać historii miłośników i porad specjalistów. Na Scenie Głównej odbywają się wykłady na temat m.in.: systemu aplikacji powłok lakierniczych, certyfikacji i właściwej wyceny aut czy wytycznych dotyczących rejestracji pojazdów, zwolnienia z akcyzy oraz specyfiki badań technicznych pojazdów zabytkowych.
Odjedź własnym klasykiem!
Targi Retro Motor Show to także świetna okazja do nabycia wymarzonego klasyka. Zwiedzający mają okazję zapoznać się z ofertami zarówno firm, jak i wystawców indywidualnych. Cały pawilon 5A wypełniony został perełkami od Giełdy Klasyków. Sprzedawcy indywidualni prezentują wystawione na sprzedaż okazy w pawilonie 8.
Nie tylko moto-gwiazdy
Powiedzieć, że dużo się działo, to jak nic nie powiedzieć! Na stoisku Automobilklubu Wielkopolskiego i Automobilklubu Wielkopolskiego - Komisja Pojazdów Zabytkowych aż roiło się od gwiazd. Zwiedzający mogli zobaczyć tu znane z ekranów pojazdy, które "zagrały" w filmach takich jak: "Jack Strong", "Most Szpiegów" czy "O jeden most za daleko".
Oprócz moto-gwiazd z czerwonego dywanu, na stoisku Automobilklubu Wielkopolskiego zagościł sam Jacek Żytkiewicz! Kultowa postać z serialu "Zmiennicy", w którą wcielił się Mieczysław Hryniewicz, zdobyła serca polskich widzów pod koniec lat '80-tych. Dziś zwiedzający Retro Motor Show mieli okazję porozmawiać z p. Mieczysławem i zdobyć wspólną fotkę czy autograf. Oczywiście w asyście legendarnego WPT 1313! Chętnych nie brakowało!
Retro nie zwalniamy tempa
Drugi dzień obfitował w liczne wydarzenie towarzyszące. Scena Główna, zlokalizowana w pawilonie nr 6, ponownie zapełniła się gośćmi - pasjonatami, amatorami, zawodowcami. Do pierwszej kawy o swoich doświadczeniach opowiadał Andrzej Kaźmierczak, prezes klubu "Traktor Maszyna - Miłośnicy Starych Ciągników i Maszyn Rolniczych". Tuż po nim o źródłach wiedzy o zabytkowej motoryzacji opowiedział duet - Magdalena Bielawska i Piotr Łukaszewicz z portalu Warsztat.pl.
Nie zabrakło też kobiecej perspektywy - o kobietach w motoryzacji rozmawiały Agnieszka Duchno z RetroHobby.pl, Wioletta Rolewska z "AżDoZet", Arletta Adam z Automobilklubu Wielkopolskiego i Katarzyna Lewandowska, prezes zarządu Citroen Oldtimer Club Polska.
Generał Passat, czyli Piotr Sobczak opowiedział o swoich ponad 50(!) wyprawach pojazdami zabytkowymi. Przedstawiciele automobilklubów - Bartosz Bieliński (prezes Automobilklubu Wielkopolski), Tomasz Jurczak (Muzeum Motoryzacji Wena w Oławie), Rafał Pietrzak (Muzeum Pojazdów Zabytkowych – Tamte Lata w Zgierzu) oraz Zbigniew Kopras (Muzeum Sztuki Inżynierskiej w Fiałkowie) debatowali na temat przyszłości muzeów.
Ciekawy temat podjął też Krzysztof Przybek z EVGARAGE, który opowiedział o... elektrycznych klasykach! W przerwach zwiedzającym tradycyjnie przygrywał na scenie Retro Hobby Band, porywając do tańca miłośników nuty retro.
Najpiękniejsze otwarcie sezonu motoryzacyjnego
Samochody z kultowego filmu „Kariera Nikodema Dyzmy”, wojennego serialu „Czas honoru”, czy z planu „Dywizjonu 303” - to tylko część atrakcji, które czekały na zwiedzających podczas tegorocznych targów pojazdów zabytkowych Auto Nostalgia. Odbyły się one 23-24 kwietnia na terenie EXPO XXI w Warszawie. Auto Nostalgia to wielkie święto klasycznej motoryzacji. Weekend, podczas którego można się było przenieść o kilka dziesięcioleci wstecz i podziwiać pojazdy, które niegdyś królowały na polskich i zagranicznych drogach. Wystawa wyjątkowych samochodów, klasycznych motocykli, a do tego niezwykły retro-klimat – tak można opisać to wydarzenie.
Po zimowej przerwie perełki opuszczają swoje garaże, by powitać nowy sezon motoryzacyjny. Setki unikatowych pojazdów, których nie zobaczy się na co dzień na ulicy. To było najpiękniejsze otwarcie sezonu dla wszystkich motoryzacyjnych pasjonatów. W dniach 23-24 kwietnia na terenie Expo XXI w Warszawie na zwiedzających czekały prawdziwe skarby.
Czym jeździli bohaterowie filmów?
Samochody z popularnych produkcji filmowych - zarówno tych z dawnych lat, jak i współczesnych, opowiadających wątki historyczne. Jak wyglądają, w jakiej są kondycji i gdzie są przechowywane? Niektóre z nich można było zobaczyć na Auto Nostalgii. Pojawią się tu elegancki Pontiac z „Vabank”, którym jeździł filmowy Kwinto, Austin-8 prosto z planu „Dywizjonu 303”, dostojna Praga z „Kariery Nikodema Dyzmy” i „Czasu honoru”. Na czerwony dywan wjedzie również KDF ze „Stawki większej niż życie”, Buick z „Jutro idziemy do kina” oraz Horch z „Katynia” i „Wojennych dziewczyn”. To będzie prawdziwa gratka nie tylko dla miłośników motoryzacji, ale i dla kinomaniaków.
Limuzyny znanych osób
Na targach można było zobaczyć na własne oczy klasyki, które niegdyś należały do osób ze świata kultury i polityki. Przykładowo jedyny w naszym kraju model Buick Skylark, którym w powojennej Polsce jeździł były premier Józef Cyrankiewicz. W 1951 roku, podczas budowy Pałacu Kultury i Nauki, na zlecenie Józefa Stalina wyprodukowano i przysłano do Polski ZIS 110 Cabrio. Auto było wykorzystywane m.in. w pochodach pierwszomajowych oraz do przyjmowania gości zagranicznych.
Motoryzacyjna podróż w czasie
Zwiedzając dwie hale EXPO XXI, wypełnione rozmaitymi pojazdami, goście zobaczyli pełen przekrój motoryzacyjnej historii Polski i świata. Przykładowo był tam francuski autobus Somua, który kursował po Warszawie w latach 1928-1939. Wśród wystawców pojawili się m.in. Klub Zabytkowych Mercedesów i Porsche Club Poland. Dla dojrzalszych zwiedzających była to okazja, by przypomnieć sobie czasy młodości i zobaczyć auta czy motocykle, którymi być może kiedyś sami jeździli. Dla młodszych pokoleń to szansa na poznanie przeszłości ich rodziców bądź dziadków i poznanie bliżej ich pasji.
Klasyki na sprzedaż
Z Auto Nostalgii będzie można było wyjechać własnym zabytkowym samochodem, ponieważ część wystawianych pojazdów była wystawiona na sprzedaż. To była świetna okazja, by obejrzeć je na żywo, sprawdzić i porozmawiać z ich właścicielami.
Coroczna impreza cykliczna. Dzięjkujemy wszystkim za udział i fantastyczną atmosferę. Zapraszamy corocznie do Poznania oraz stancjonarnie do naszego muzeum w Zgierzu.
Coroczna niekomercyjna impreza cykliczna - wstęp wolny, wiele amerykańskich aut, także klasyków, wiele atrakcji typu wozy policyjne itp.
Artykuł o naszum Muzeum w ogólnopolskim magazynie ANGORA z 14 lutego 2021 r.