Artykuł o naszum Muzeum w ogólnopolskim magazynie ANGORA z 14 lutego 2021 r.
Najpiękniejsze otwarcie sezonu motoryzacyjnego
Samochody z kultowego filmu „Kariera Nikodema Dyzmy”, wojennego serialu „Czas honoru”, czy z planu „Dywizjonu 303” - to tylko część atrakcji, które czekały na zwiedzających podczas tegorocznych targów pojazdów zabytkowych Auto Nostalgia. Odbyły się one 23-24 kwietnia na terenie EXPO XXI w Warszawie. Auto Nostalgia to wielkie święto klasycznej motoryzacji. Weekend, podczas którego można się było przenieść o kilka dziesięcioleci wstecz i podziwiać pojazdy, które niegdyś królowały na polskich i zagranicznych drogach. Wystawa wyjątkowych samochodów, klasycznych motocykli, a do tego niezwykły retro-klimat – tak można opisać to wydarzenie.
Po zimowej przerwie perełki opuszczają swoje garaże, by powitać nowy sezon motoryzacyjny. Setki unikatowych pojazdów, których nie zobaczy się na co dzień na ulicy. To było najpiękniejsze otwarcie sezonu dla wszystkich motoryzacyjnych pasjonatów. W dniach 23-24 kwietnia na terenie Expo XXI w Warszawie na zwiedzających czekały prawdziwe skarby.
Czym jeździli bohaterowie filmów?
Samochody z popularnych produkcji filmowych - zarówno tych z dawnych lat, jak i współczesnych, opowiadających wątki historyczne. Jak wyglądają, w jakiej są kondycji i gdzie są przechowywane? Niektóre z nich można było zobaczyć na Auto Nostalgii. Pojawią się tu elegancki Pontiac z „Vabank”, którym jeździł filmowy Kwinto, Austin-8 prosto z planu „Dywizjonu 303”, dostojna Praga z „Kariery Nikodema Dyzmy” i „Czasu honoru”. Na czerwony dywan wjedzie również KDF ze „Stawki większej niż życie”, Buick z „Jutro idziemy do kina” oraz Horch z „Katynia” i „Wojennych dziewczyn”. To będzie prawdziwa gratka nie tylko dla miłośników motoryzacji, ale i dla kinomaniaków.
Limuzyny znanych osób
Na targach można było zobaczyć na własne oczy klasyki, które niegdyś należały do osób ze świata kultury i polityki. Przykładowo jedyny w naszym kraju model Buick Skylark, którym w powojennej Polsce jeździł były premier Józef Cyrankiewicz. W 1951 roku, podczas budowy Pałacu Kultury i Nauki, na zlecenie Józefa Stalina wyprodukowano i przysłano do Polski ZIS 110 Cabrio. Auto było wykorzystywane m.in. w pochodach pierwszomajowych oraz do przyjmowania gości zagranicznych.
Motoryzacyjna podróż w czasie
Zwiedzając dwie hale EXPO XXI, wypełnione rozmaitymi pojazdami, goście zobaczyli pełen przekrój motoryzacyjnej historii Polski i świata. Przykładowo był tam francuski autobus Somua, który kursował po Warszawie w latach 1928-1939. Wśród wystawców pojawili się m.in. Klub Zabytkowych Mercedesów i Porsche Club Poland. Dla dojrzalszych zwiedzających była to okazja, by przypomnieć sobie czasy młodości i zobaczyć auta czy motocykle, którymi być może kiedyś sami jeździli. Dla młodszych pokoleń to szansa na poznanie przeszłości ich rodziców bądź dziadków i poznanie bliżej ich pasji.
Klasyki na sprzedaż
Z Auto Nostalgii będzie można było wyjechać własnym zabytkowym samochodem, ponieważ część wystawianych pojazdów była wystawiona na sprzedaż. To była świetna okazja, by obejrzeć je na żywo, sprawdzić i porozmawiać z ich właścicielami.
Coroczna impreza cykliczna. Dzięjkujemy wszystkim za udział i fantastyczną atmosferę. Zapraszamy corocznie do Poznania oraz stancjonarnie do naszego muzeum w Zgierzu.
Coroczna niekomercyjna impreza cykliczna - wstęp wolny, wiele amerykańskich aut, także klasyków, wiele atrakcji typu wozy policyjne itp.
Artykuł o naszum Muzeum w ogólnopolskim magazynie ANGORA z 14 lutego 2021 r.